UW – Construction Industry Hall of Fame:  Inductees


The Construction Industry Hall of Fame was established in 1995 by the UW Department of Construction Management to honor individuals who have made significant contributions throughout their professional careers to the construction industry, construction education, and community service.

Our 2018 Inductee is Bob Adams. 

Bob began his career with Guy F Atkinson Construction when he graduated fron the University of Washington in 1970.  Bob has worked on company projects around the country and the globe, in addition to making important contributions to major infrastructure projects in the Seattle region.  He played an integral role in partnering with WSDOT as a design-build transportation contractor.

Within his company, Bob started an in-house training program to support employees, underutilized and disadvantaged business enterprises.

He actively supports Rebuilding Together, Habitat for Humanity, Northwest Harvest, Ryther House and Child Care Center, Communities in Schools, and other activities to improve the lives of our neighbors and communities.

Bob was honored at the Construction Management Hall of Fame Dinner Celebration on May 11, 2018.

Congratulations Bob! 

 

2018
Mr. Bob Adams, Atkinson Construction

2016
Ms. Kathleen Garrity, Construction Industry Training Council

Mr. Philip B. Lovell, Retired, Turner Construction

Mr. Jon D. Magnusson, Magnusson Klemencic Associates Inc.

2014
Mr. David Ashbaugh, Ashbaugh Beal

Mr. George Schuchart, Wright Schuchart Inc.

Mr. Howard S. Wright, Howard S. Wright Construction

2012
Mr. Gordon Cochran, Cochran, Inc.

Mr. Gerald Hermanson, Hermanson Company

Mrs. Sandra Olson-Meyer, Construction Industry Training Council of Washington

2010
Mr. Gene J. Colin, Ferguson Construction, Inc.

Mr. Ed Kommers, Mechanical Contractors Assoc. of Western WA

Mr. Jon Runstad, Wright Runstad & Company

Mr. John Schaufelberger, UW Dept. of Construction Management, Honorary Member

2008
Mr. Jeffrey C. Foushée, Foushée and Associates

Mr. Ray W. Strand, Strand Hunt Construction

2006
Mr. Sam E. Baker, Jr., Oles, Morrison, Rinker & Baker

Mr. Robert E. Bayley, Robert E. Bayley Construction, Inc.

Mr. Pete Botting, W. A. Botting Company

2004
Mr. Robert E. Barrett, Sellen Construction Company

Mr. Elling B. Halvorson, Halvorson-Osborne Construction

Mr. Robert M. Helsell, Wilder Construction Company

Mr. James E. Mackey, NetVersant Washington, Inc.

2002
Mr. Donald Bocek, D. Bocek Company

Mr. Christopher Clark, W.G. Clark Construction

Mr. Peter D. Wick, Jr., Wick Construction Co.

2001
Mr. Hugh Ferguson, Ellenswood Corporation

Mr. Jack Rafn, The Rafn Company

Mr. Mark W. Robison, RCI Construction Group

2000
Mr. Albert DeAtley, Superior Paving Company

Mr. P. D. Koon, B-E-C-K Constructors

Mr. Harry A. Pryde, Pryde Corporation

1999
Mr. Fred Burnstead, Burnstead Construction Company

Mr. Larry E. Johnson, Prime Construction Co. Inc.

1998
Mr. Allan F. Osberg, Osberg Construction Company

1997
Mr. Robert L. Cochran, Cochran Electric Co., Inc.

Mr. Richard Eberharter, Eberharter & Gaunt, Inc.

Mr. Frank N. Young, Jr., GLY Construction Co. Inc.

1996
Mr. Terry Deeny, Deeny Construction Company

1995
Mr. George Allen, McKinstry Company

Mr. William Conner, Conner Development Company

Mr. James Crutcher, Lease Crutcher Lewis

Mr. William Scott, Sellen Construction Co., Inc.


Nomination Criteria

Persons nominated must have distinguished themselves in the construction industry, in their support of construction education, and in their community.  To be considered, the department must receive a nomination letter which includes details contained on this form. Nominations should be emailed to Bill Bender.

The recipient(s) are honored at our annual celebratory Hall of Fame dinner.  If you would like more information, please contact Bill Bender, Chair of the Department of Construction Management